sobota 15. prosince 2007

Proč si nepřipravit vlastní kvásek?

Pečivo kypřené práškem do pečiva či droždím může některým lidem způsobovat nadýmání či jinak zatěžovat trávení. Vzhledem k tomu, že kváskový chléb kyne mnohem déle, rozkládají se v něm složité molekuly bílkovin a jiných látek na látky jednodušší, a je tudíž stravitelnější. Kromě toho obsahuje větší množství minerálních látek a rovněž zůstává déle čerstvý.


Kváskový chléb se u nás dá sehnat v prodejnách se zdravou výživou, leckde i v kvalitě BIO. Pokud byste si ho chtěli připravit sami, smíchejte celozrnnou žitnou mouku s vlažnou vodou (asi 30°C) v objemovém poměru 1:1. Pro běžné domácí použití začněte třeba s půlkou hrníčku v nádobě o objemu 1 litr, aby měl kvásek dost prostoru k růstu. Přikryjte utěrkou, nechte zrát při pokojové teplotě a každý další den přikrmte polovičním množstvím (čtvrtkou hrníčku) vlažné vody a mouky. Při správné teplotě kvašení by měl mít kvas po uplynutí 4 dnů lehce kyselou vůni, konzistenci hodně měkkého těsta a na povrchu by se měly dělat bubliny.


Vzhledem k tomu, že mouky na trhu jsou často chemicky upravované tak, aby nepodléhaly samovolným rozkladným procesům, může se stát, že vám kvásek neobživne. V tomto případě stačí přidat 1 čajovou lžičku kefíru, podmáslí nebo vody z kysaného zelí na půl hrníčku mouky a bakterie mléčného kvašení by měly nastartovat kvasný proces.


Kvásek můžete udržovat kontinuálně tak, že po odebrání se ho vždy část nechá na dně a začne se přidávat další mouka a vlažná voda, anebo se uchovává v lednici a oživí se večer před dalším použitím. Pokud ho chcete skladovat delší dobu, lze ho i zmrazit (v případě použití se nechá povolit a rozmíchá se s vlažnou vodou).